Blacha gorącowalcowana a zimnowalcowana

Blachy gorącowalcowane i zimnowalcowane różnią się od siebie procesem produkcji, ale czy tylko tym? Dowiedz się, jakie właściwości posiada każda z nich.

Kategoria: Blog

Blacha gorącowalcowana

Nie jest tak dobra jakościowo jak blacha zimnowalcowana, ale jest najczęściej używana. Powstaje w krótszym czasie, dopiero później można wyprodukować z niej blachę zimnowalcowaną. Z tego powodu produkcja blachy gorącowalcowanej jest znacznie tańsza, bo zużywa mniej energii. Taką blachę bardzo łatwo można poddać dalszej obróbce. Wykorzystuje się ją przy produkcji mostów, wszelkich stalowych konstrukcji, maszyn przemysłowych, pojazdów czy kontenerów. Jej dokładne właściwości różnią się w zależności od tego, jakiego stopu metalu użyto, aby ją otrzymać. Często w czasie procesu powstawania blachy gorącowalcowanej może pojawić się zgorzelina. Powstaje ona w wyniku utleniania się metali, na ich rozgrzanej powierzchni. Należy usunąć ją później mechanicznie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

Blacha zimnowalcowana

Ten rodzaj blachy wykonuje się z blachy gorącowalcowanej, którą po raz kolejny się walcuje i poddaje procesowi żarzenia rekrystalizującego. Blacha zimnowalcowana sprawdza się w motoryzacji i elektrotechnice, ponieważ jest produktem wysokiej jakości o wytrzymałych parametrach. W tych właśnie dziedzinach liczy się dokładność i precyzja, co może zapewnić blacha zimnowalcowana. Co za tym idzie, jest ona twardsza i mocniejsza od blachy gorącowalcowanej. Poprzez walcowanie na zimno uzyskuje się również cieńsze blachy, bardziej plastyczne i odporne na rozciąganie.
Blachy Szczecin
Jeśli szukasz blach w Szczecinie, które są łatwo dostępne i w przystępnej cenie, dobrze trafiłeś! Nasza hurtownia stali ma w swojej ofercie wiele rodzajów blach, m.in. czarną czy trudnościeralną.