Na czym polega śrutowanie stali?

Śrutowanie stali to potoczna nazwa piaskowania. W dużym skrócie polega na oczyszczaniu oraz modyfikacji elementów stalowych materiałem ściernym pod strumieniem sprężonego powietrza bądź cieczy.

Kategoria: Blog

W jaki sposób śrutuje się stal?

Podczas śrutowania wykorzystuje się elementy ścierające. Najpopularniejszym z nich jest piasek, ale równie często używa się do tego rozdrobnionego szkła, metalu, lodu czy zmielonych skorup roślin i orzechów. Wyboru jednego z nich dokonuje się w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Zasadniczo są dwa sposoby śrutowania stali – na sucho i na mokro. Ze względów bezpieczeństwa bardziej rekomendowana jest druga metoda, wiąże się bowiem z mniejszym ryzykiem u pracowników, którzy ją wykonują. Dzieje się tak, ponieważ metoda śrutowania na mokro nie produkuje tak wiele pyłów, jak metoda na sucho. Pył, który dostanie się do płuc pracownika może prowadzić do choroby pylicznej i innych schorzeń. Aby zapobiec temu, stosuje się specjalne ubrania ochronne i stwarza, jak najbardziej bezpieczne miejsce pracy. Dlatego zabieg ten wykonuje się zazwyczaj na hali, istnieją też urządzenia przenośne do śrutowania powierzchni płaskich, ale są mniej polecane z uwagi na mniejszy odzysk śrutu.

Dlaczego śrutuje się stal?

Jest to ważne z kilku powodów. Śrutowanie wzmacnia, czyści i poleruje stal. Proces ten usuwa rdzę i inne zanieczyszczenia, sprawia, że powierzchnia metalu jest gładka i czysta. W ten sposób stal uzyskuje szorstkość potrzebną do malowania. Śrutowanie to bowiem jeden z etapów obróbki stali. Nie poleca się go przy stali nierdzewnej, ponieważ może to zmniejszyć jej odporność na rdzę. Dobrym wyjściem takim przypadku wydaje się jednak użycie śrutu ze stali nierdzewnej podczas śrutowania.

Śrutowanie stali Szczecin

Nasza firma oferuje śrutowanie stali w obróbce strumieniowo-ściernej. Zapraszamy!