Laserowe cięcie blachy

Cięcie laserowe to jedna z najnowszych metod obróbki różnego typu arkuszy blach do maksymalnej grubości 25–30 mm, w tym stali nierdzewnej, stali czarnej i aluminium.

Kategoria: Blog

Pozwala na precyzyjne wycinanie niepotrzebnych fragmentów bez nadmiernego marnowania materiału, dzięki czemu obniża koszty i ogranicza ilość powstających odpadów. Podczas tego typu cięcia wykorzystywane są trzy główne metody:
– odparowanie materiału w postaci gazu po zetknięciu się z wiązką lasera;
– topienie i wydmuchiwanie materiału poddanego działaniu skupionej wiązki;
– wypalanie niepotrzebnych fragmentów blachy przez strumień tlenu lub mieszankę tlenu oraz innych gazów.

Główne zalety

Cięcie laserowe jest procesem niezwykle dokładnym, więc sprawdzi się w tych wszystkich przypadkach, gdy potrzebujemy precyzyjnego wycięcia każdej części, a także wszelkich konturów i otworów. Dzięki dokładności lasera i niewielkiej szczelinie cięcia nie marnuje się zbyt wiele materiału. Również powierzchnia powstała po zakończonym cięciu jest od razu gładka i czysta, więc nie potrzebuje dalszej obróbki. Dodatkową zaletą lasera jest niska emisja ciepła podczas pracy i dość szybki przebieg samego procesu.

Wady

Główną niedogodnością związaną z procesem cięcia laserowego jest przede wszystkim wysoki koszt inwestycyjny, ponieważ urządzenia wykorzystywane w tej technologii są bardzo drogie. Poza tym nie nadają się do cięcia każdego rodzaju blach – przeznaczone są przede wszystkim do blach miękkich o maksymalnej grubości 30 mm, grubsze materiały wymagają niestety innego rodzaju urządzeń do obróbki.
Jednak mimo tych ograniczeń warto pamiętać, że jeśli w naszym zakładzie przeważa cięcie niezbyt grubych rodzajów stali i musi być ono wykonywane precyzyjnie, to najlepszą inwestycją w dłuższej perspektywie czasu okażą się urządzenia laserowe.