Malowanie stali

Zanim zabierzemy się za malowanie stali, musimy wykonać szereg czynności przygotowawczych. Powierzchnia metalu musi być przecież oczyszczona i odtłuszczona. O czym szczególnie warto pamiętać? Przeczytaj, jak przebiega proces przygotowywania stali pod malowanie.

Kategoria: Blog

Usunięcie zanieczyszczeń, wyrównanie powierzchni

Stan metalu zależy od sposobu jego przechowywania, metody obróbki i zabiegów wykonywanych w trakcie tego ostatniego procesu. Jeśli stal zawiera wiele nierówności, należy je wyrównać przy użyciu zapraw wyrównawczych. Stal, która będzie malowana musi być czysta i sucha, a powierzchnia zagruntowana, dlatego trzeba usunąć z niej wszystkie zanieczyszczenia. Najczęściej jest to rdza, zgorzelina, wilgoć, oleje, smary, kwasy, kurz i pył.

Warstwa podkładowa

Pierwsza warstwa naniesiona na stal to warstwa podkładowa, cienka, czasem rozcieńczona czy uszczelniająca. Taką warstwą może być impregnat do drewna lub antykorozyjny podkład na stal. Ważne, aby powłoka podkładowa była całkowicie wysuszona, dopiero wówczas można zabrać się za faktyczne malowanie. Warto wyczyścić stal wodą lub rozpuszczalnikiem, watą stalową lub papierem ściernym.

Oczyszczanie

Stal bardzo łatwo rdzewieje i przybiera ciemny kolor, dlatego należy użyć specjalnych metod oczyszczania. Najprostszy i sprawdzony sposób to czyszczenie szczotką drucianą. Stal można oczyścić również za pomocą młotkowania ręcznego bądź mechanicznego połączonego z czyszczeniem szczotką drucianą. Wykonuje się również oczyszczanie pod ciśnieniem czy obróbkę ciemieniowo-ścierną. Ta ostatnia jest uważana za najlepszą metodę, ponieważ najdoskonalej radzi sobie z zanieczyszczeniami i rdzą. Po takim oczyszczeniu należy użyć farby cynkowo-fosforowej do gruntowania.

Malowanie stali Szczecin

Wśród wielu usług, które oferuje nasza hurtownia stali, znajduje się również profesjonalne malowanie stali. Przykładowe prace możesz zobaczyć na naszej stronie internetowej.