Nowoczesne technologie – stal chirurgiczna

Kategoria: Blog

stal

Współcześnie produkuje się wiele rodzajów stali, które mają odmienne właściwości zależnie od sposobu ich wytapiania, składu chemicznego, metod obróbki i przeznaczenia. Jedną z takich odmian jest stal chirurgiczna, zwana inaczej jubilerską lub szlachetną.

Właściwości

Stal chirurgiczna (316L) oprócz żelaza zawiera takie pierwiastki jak chrom, nikiel, węgiel, siarka, fosfor, molibden i inne. Należy do typu stali o strukturze austenitycznej , co oznacza, że wyróżnia się niemagnetycznością i dobrą skłonnością do tłumienia drgań. Inne jej istotne właściwości to odporność na korozję, nieuleganie zmatowieniu, zmianom koloru ani żadnym odkształceniom, a także niewywoływanie uczulenia podczas kontaktu ze skórą. Mimo że ten rodzaj stali zawiera w swoim składzie całkiem sporo niklu (między 10 a 13%), to nie uwalnia go na zewnątrz i dlatego jest obojętny dla organizmu.

Zastosowanie

W związku ze swoimi cechami stal szlachetna jest szeroko wykorzystywana w przemyśle chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, zbrojeniowym oraz w architekturze i budownictwie. Jak sama nazwa wskazuje, używa się jej w chirurgii do produkcji narzędzi takich jak skalpele, szczypce, nożyczki oraz igły. Jest również materiałem, z którego wykonuje się implanty mające zastosowanie w całym organizmie.
Innym interesującym zastosowaniem stali szlachetnej jest jej wykorzystanie w jubilerstwie. Z samego tego materiału albo w połączeniu z innymi metalami i kamieniami szlachetnymi tworzy się przepiękne pierścionki, obrączki, naszyjniki, kolczyki oraz inne rodzaje biżuterii. Wyróżniają się one oryginalnym i eleganckim wyglądem, który pasuje do nowoczesnych stylizacji, a także praktycznością w codziennym użytkowaniu. Natomiast dzięki temu, że stal szlachetna nie rdzewieje, ozdoby z niej wykonane nie muszą być zdejmowane nawet przed myciem się czy korzystaniem z basenu.