Pręty żebrowane – charakterystyka i zastosowanie

Kategoria: Blog

Pręty stalowe to wyroby hutnicze o przekroju okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym wyróżniające się dużą sztywnością, a wytwarzane poprzez walcowanie lub ciągnienie. Wśród nich wyróżnia się kilka klas:
– A-0 i A-I to pręty gładkie o różnych właściwościach;
– A-II to pręty żebrowane, w taki sposób, że na ich powierzchni ukształtowane są dwa żeberka podłużne równoległe do długości pręta, a między nimi znajdują się żeberka poprzeczne biegnące skośnie;
– A-III to pręty żebrowane z żebrami podłużnymi, które ustawione są w „jodełkę” w stosunku do żebrowań poprzecznych;
– A-IIIN, to pręty, w których żebrowanie wygląda analogicznie jak przy prętach A-III, ale dodatkowo posiadają jeszcze nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi.

Zastosowanie w budownictwie

Pręty żebrowane są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, ponieważ w połączeniu z betonem tworzą żelbet, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ogniotrwałością oraz odpornością na obciążenia statyczne i dynamiczne. Jego istotne zalety to również możliwość swobodnego kształtowania wykorzystywanych elementów oraz niepodatność na korozję.
Dzięki swojej powierzchni pręty żebrowane dużo lepiej niż gładkie przyczepiają się do betonu. Mogą zatem z powodzeniem służyć do zbrojenia fundamentów, ścian, stropów oraz wzmacniania wszelkich innych elementów konstrukcyjnych.
W kompozycie, jakim jest żelbet, elementy stalowe przejmują wszystkie naprężenia rozciągające, z którymi beton nie dałby sobie rady. Natomiast rolą samego betonu jest zapewnienie konstrukcji kształtu, sztywności oraz niepalności. Zatem oba te materiały połączone w żelbecie znakomicie ze sobą współgrają i sprawdzają się o wiele lepiej, niż każdy z nich użyty z osobna.