Rury stalowe – rodzaje i zastosowanie

Kategoria: Blog

Rury stalowe produkowane są od XIX wieku i najogólniej można podzielić je na te zawierające szew i bezszwowe. Najstarsza metoda ich wytwarzania polegała na zgrzewaniu taśmy stalowej w wysokiej temperaturze. W ten sposób powstawały rury ze szwem, których zaletą jest możliwość uzyskiwania bardzo dużej średnicy i przystępna cena, jednak ich wadą mogą być nieszczelności połączenia, choć dzięki rozwojowi technologii udaje się je coraz częściej eliminować.

Drugim rodzajem są rury bezszwowe, których metodę produkcji opatentowano już pod koniec XIX wieku. Zastosowano wtedy walec roboczy do wykonywania wykrojów w materiale, a następnie wyciętą tuleję obrabiano do pożądanej średnicy i grubości. Zalety tego rodzaju rur to przede wszystkim wysoka wytrzymałość i szczelność.

Innym rodzajem podziału rur jest ich wyróżnienie ze względu na przekrój poprzeczny. W asortymencie producentów dostępne są rury okrągłe, prostokątne, kwadratowe, wieloboczne, eliptyczne oraz wiele innych kształtów.

Wybrane zastosowania

Rury stalowe są powszechnie używane do przepływu gazów i transportu rozmaitych substancji płynnych na bliższe lub dalsze dystanse. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, w tym między innymi w górnictwie, energetyce, lotnictwie i farmacji. Znajdują wiele zastosowań również w przemyśle spożywczym, zakładach samochodowych, chemicznych i petrochemicznych.

Rury stalowe  montuje się również w instalacjach kanalizacyjnych, ciepłowniczych oraz gazowych w naszych domach, szpitalach, kuchniach komercyjnych oraz na pokładach statków. Najczęściej stosuje się wtedy stal nierdzewną o gładkiej powierzchni, która ma wieloletnią żywotność oraz zapobiega osadzaniu się nieczystości, dzięki czemu do minimum ogranicza wymagania konserwacyjne i zmniejsza częstotliwość koniecznego oczyszczania takiego rurociągu.