Tlenowe cięcie stali

Istnieje wiele metod stosowanych do obrabiania i wycinania niepotrzebnych elementów z blach stalowych, są to przede wszystkim cięcie plazmowe, laserowe, a także wykonywane strumieniem wody lub palnikiem tlenowym. Ostatni z tych sposobów cięcia stali jest zarazem najstarszym, ale mimo to cały czas często wykorzystywanym.

Kategoria: Blog

Obróbka stali przy użyciu palnika gazowego jest szczególnie często wykorzystywana w przypadku blach niskowęglowych i niskostopowych. Sam proces cięcia polega najpierw na rozgrzaniu metalu do temperatury zapłonu, a następnie wydmuchaniu i spaleniu jego płynnej postaci za pomocą strumienia gazu mającego bardzo wysokie ciśnienie. Skuteczność metody związana jest z odpowiednio skonstruowanym palnikiem, który najpierw łączy tlen z gazem palnym, a następnie wydmuchuje go na zewnątrz, w wyniku czego mieszanka ulega zapłonowi.

Główne zalety

Metoda gazowa jest bardzo efektywna w cięciu stali, ponieważ nie ma właściwie górnych ograniczeń co do obrabianych elementów i pozwala na przecinanie blach o grubościach nawet 30 cm i więcej. Równie ważny jest niski koszt, bo nie potrzeba do niej skomplikowanego sprzętu ani drogich materiałów eksploatacyjnych. Dodatkowo cięcie gazowe można przeprowadzać pod wieloma różnymi kątami, a nawet je zautomatyzować, i uzyskuje się w jego wyniku równą i prostopadłą powierzchnię.

Wady

Ten sposób cięcia nie nadaje się jedynie do bardzo cienkich arkuszy blachy (poniżej 3 mm), ponieważ strefa wpływu ciepła jest na tyle duża, że mogłaby doprowadzić do stopienia obrabianych elementów. Inną niedogodnością jest niezbyt szybkie tempo przecinania materiałów, szczególnie tych grubszych, bo dużo czasu zabiera przebijanie się na drugą stronę arkusza blachy. I przede wszystkim nie jest to metoda uniwersalna, ponieważ nie pozwala na przecinanie odpornych na wysokie temperatury stali wysokostopowych oraz zawierających w swoim składzie duży procent węgla.