Właściwości i zastosowanie stali żaroodpornej

Kategoria: Blog

Jednym z kilku specjalistycznych rodzajów stali jest stal żaroodporna. Wyróżnia się wysoką odpornością na korozję chemiczną, czyli utleniające działanie gazów oraz spalin pojawiających się w bardzo wysokich temperaturach (ponad 550 stopni Celsjusza). Dzięki temu, że ten rodzaj stali zawiera odpowiednio zrównoważony skład chemiczny wraz z dodatkami w postaci krzemu i aluminium, w atmosferze utleniającej tworzy się ochronna warstwa tlenków, czyli zwarta zgorzelina, która chroni również przed oddziaływaniem pojawiającej się w tym środowisku siarki.
Stal żaroodporną można dodatkowo wzbogacić w pierwiastki ziem rzadkich, w tym na przykład Cer, który wzmacnia pojawiającą się ochronną warstwę tlenków i zmniejsza jej podatność na złuszczanie się podczas użytkowania danego elementu.
Wyróżniamy kilka głównych rodzajów stali żaroodpornej:
– chromowe i chromowo-krzemowe;
– wysokochromowe z zawartością aluminium i podwyższoną ilością krzemu;
– chromowo-niklowe;
– chromowo-niklowe z zawartością krzemu.
Każdy z nich ma trochę inne parametry i w związku z tym nadaje się bardziej do zastosowania w wysokich temperaturach, gazach zawierających związki siarki lub w atmosferze nawęglającej i azotującej.

Zastosowanie

Ze stali żaroodpornej wykonuje się elementy pieców, kotłów parowych i wentylatorów do gorących gazów. Używa się jej również w komorach spalania, skrzynkach do nawęglania, turbinach gazowych, a także w zaworach znajdujących się w silnikach spalinowych oraz wielu elementach stosowanych w przemyśle naftowym i szklarskim. Dzięki swoim właściwościom stal ta sprawdza się również w elementach aparatury przemysłowej pracujących w dużym obciążeniu i wysokich temperaturach otoczenia. Zapewnia bezpieczne działanie mechanizmów oraz ich wytrzymałość nawet w przypadku bardzo trudnych warunków zewnętrznych.