BLOG

Hurtostal 2

 

Specyfika i podział wyrobów hutniczych

Wyroby hutnicze to przede wszystkim różnorodne produkty, które stanowią końcowy efekt produkcji w procesie przetapiania i kształtowania materiału. W skład wyrobów hutniczych wchodzą różnorodne elementy, cechujące się wieloma kształtami, odmianami, a nawet właściwościami. Klasyfikacji wyrobów hutniczych możemy dokonać na podstawie składu mieszanki hutniczej, z której tworzone są produkty. Istotne znaczenie ma również forma, jaką przyjmują wyroby po wyjściu z hali produkcyjnej.

Stal powstaje z surówki, a proces jej powstawania określany jest mianem świeżenia. To przede wszystkim skład surówki determinuje jakość i gatunek stali. Na tej właśnie podstawie dokonujemy głównego podziału stali na m.in.:

  • stal nierdzewną
  • stal kwasoodporną
  • stal magnetyczną
  • stal narzędziową
  • stal konstrukcyjną

Wyroby hutnicze produkowane są w procesie wytapiania w piecach konwertorowych, łukowych lub próżniowych. Następnie surówka wlewana jest do odpowiednich form i poddawana odpowiedniej obróbce. Specyfika obróbki zależy od efektów, które chcemy osiągnąć. Przykładowo, blachy stalowe poddawane są walcowaniu. Kształtowniki z kolei wyciskane są w prasach hydraulicznych. Do innych rodzajów wyrobów hutniczych zaliczamy również m.in. blachy zimnowalcowane i gorącowalcowane, blachy ocynkowane, kątowniki, płaskowniki, teowniki i dwuteowniki, ceowniki, profile zimnogięte, pręty itd.

Wyroby hutnicze dobierane są adekwatnie do ich późniejszego zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Z wyrobów stalowych produkuje się wiele różnorakich produktów, w tym m.in. blachy, śruby, podkładki itd. Tak naprawdę z wyrobami hutniczymi mamy do czynienia niemal na co dzień, często nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Znajdują się one nawet w przedmiotach codziennego użytku, takich jak sprzęt AGD.

Koszyk

Keine Produkte im Warenkorb

Produkt
Quantität