BLOG

Hurtostal 2

Za podjęciem decyzji o wyborze blachy jako pokrycia dachu stoją jej wytrzymałość, estetyczny wygląd, ale również odpowiedni stosunek jakości do ceny. To dobre rozwiązanie, które może być zastosowane na praktycznie każdym rodzaju budynku. Z materiału tego powstają zarówno dachy domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów handlowych czy przemysłowych. Dlaczego blacha jest dobrym sposobem na pokrycie dachu? Sprawdź.

Dach z blachy – korzyści

Dach wykonany z tego materiału to zazwyczaj lekka konstrukcja. Dlatego też nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniania więźby, aby mogła utrzymać warstwę blachy. Koszt budowy takiego dachu nie nadwyręży budżetu tak jak wykonanie konstrukcji z innych materiałów budowlanych, z których mógłby powstać.

Dużą zaletą dachu z blachy jest szybkość i łatwość jego montażu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy ma on mieć prosty kształt lub być dwu- czy czterospadowy.

Rodzaje blachy do pokrycia dachu

Aby dach był konstrukcją solidną, ale też jak najbardziej odporną na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne, musi być wykonany z odpowiedniego tworzywa. Do blach, które można wykorzystać do jego budowy, należą:

  • blachy miedziane – są niewiarygodnie odporne na korodowanie – nie wymagają ich dodatkowego zabezpieczania
  • blachy cynkowo-tytanowe – to bardzo trwałe rozwiązanie. Wykony z takiej blachy dach przetrwa nawet 140 lat
  • blachy cynkowe – takie pokrycie będzie mniej wytrzymałe niż blacha z dodatkiem tytanu. Dach przetrwa bez problemu 50 lat.

Blacha do pokrycia dachu powinna mieć także odpowiednią powłokę. Ekonomicznym rozwiązaniem jest poliester – jednak jego warstwa nie jest zadowalającym zabezpieczeniem. Zdecydowanie lepiej wypada powłoka z żywicy akrylowej z posypką kwarcową, ceramiczną czy z kruszywa skalnego, która ma żywotność nawet 50 lat.

Elementy pokryciowe z blachy

Jaki może wyglądać blacha do pokrywania dachu? Jej popularne formy to:

  • blachodachówki w panelach lub arkuszach – doskonale imitują dach wykonany z tradycyjnej dachówki
  • łuski i płytki z blachy – mimo że są rozwiązaniem najdroższym, gwarantują bardzo efektowane wykończenie dachu
  • blacha trapezowa – ma kolorową, ochronną powłokę. Jest szczególnie polecana w przypadku budynków charakteryzujących się nieco bardziej nowoczesną stylistyką.

Zarówno wielość rodzajów blachy, jak i elementów, które z niej powstają, zapewnia, że można ją dostosować do wymagań wszystkich typów obiektów.

Koszyk

No items in chart

Product
Quantity