

Pręty są głównym elementem potrzebnym do wzmocnienia budowli, dlatego ich zastosowanie znajdziemy przede wszystkim w budownictwie. Przed rozpoczęciem budowy powinniśmy zwrócić należytą uwagę na podstawę konstrukcji.
Podział prętów stalowych i ich właściwości
Pręty wykonuje się jest najczęściej ze stali, ze względu na jej skład chemiczny, który potem decydować może o właściwościach technologicznych produktu. Pręty stalowe, ze względu na swój przekrój, dzielimy na:
- Okrągłe,
- Kwadratowe,
- Prostokątne,
- Sześciokątne.
Poszczególne rodzaje prętów stalowych różnią się także powłoką, metodą produkcji oraz składem surowcowym. Każdy pręt posiada własny typ oznaczenia: liczbę, która wskazuje na ilość zawartego węgla oraz literę „S”, oznaczającą możliwość spawania, i „G”, jeśli w stopie znajduje mangan (np. 34GS).
Pręty stalowe charakteryzować musi wysoka wytrzymałość na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy jest on wykorzystywany jako łącznik konstrukcji stalowej. Odpowiedzialna jest za to cynkowa powłoka nieulegająca korozji. W chwili podjęcia decyzji o zakupie prętów, należy zwrócić szczególną uwagę na klasę ich wytrzymałości. Oznaczana jest ona przy użyciu litery „A” oraz cyfry. Na rynku znajdziemy 5 rodzajów: A-0, A-I, A-II, A-III, A-IIIN, gdzie pierwszy wskazuje na najniższą klasę wytrzymałości, a ostatni na najwyższą.
Zastosowanie prętów stalowych
Pręty stalowe swoje najważniejsze zastosowanie znajdują w budownictwie. Używane są między innymi do:
- Zbrojenia betonu – wzmocnienie elementów konstrukcyjnych (pręty okrągłe),
- Wykonywania stalowych konstrukcji typu: bramy, ogrodzenia, kratownice, czy balustrady (pręty kwadratowe),
- Produkcji maszyn przemysłowych, dla których szczególnie ważna jest długa żywotność i wytrzymałość (pręty prostokątne).
Pręty stalowe połączone ze sobą za pomocą kratownic, stanowią trwałą podstawę konstrukcji. W taki sposób zbudowana jest np. Wieża Eiffle’a.