BLOG

Hurtostal 2

Technologia cięcia plazmą jest z powodzeniem wykorzystywana właściwie w każdym zakładzie produkcyjnym. Metoda ta polega na przecinaniu materiału za pomocą łuku plazmowego. Opisana technologia jest wykorzystywana do cięcia aluminium, stali, miedzi i żelaza. Świetnie sprawdza się do wszelkich materiałów przewodzących prąd.  Jakie są wady i zalety technologii cięcia plazmą?

Zalety cięcia plazmą

Technologię cięcia plazmą charakteryzuje niezwykła szybkość wykonania cięcia oraz właściwie zerowy wpływ na strukturę materiału. Brak obtarć i zniszczeń na ciętych elementach jest wynikiem bardzo wąskiego obszaru działania. Ze względu na sposób wykonywania cięcia, nie trzeba rozgrzewać palnika lub materiału przed rozpoczęciem pracy, co znacznie skraca czas przeprowadzanej czynności. Co więcej, cięcie plazmą zapewnia gładkość krawędzi oraz wysoką jakość cięcia. Maszyny specjalizujące się w cięciu plazmowym charakteryzują się wydajnością pracy. Zakres ich działania jest dość szeroki. Urządzenia te potrafią przeciąć materiały o grubości nawet do 6 cali. Cięcie plazmą może być wykonywane zarówno w pionie, jak i pod skosem. To niezwykle precyzyjna metoda obróbki, której efekty są zadowalające już po uzyskaniu pierwszego cięcia. Nie trzeba zatem powtarzać tego zadania kilkukrotnie.

Wady cięcia plazmą

Jak wszystko, tak i metoda cięcia plazmą posiada swoje wady i zalety.  Głównym minusem tej techniki są koszty przecinarek plazmowych. Dodatkowo maszyny realizujące cięcie pracują głośno, a także wydobywają z siebie szkodliwe substancje. Taki stan rzeczy może negatywnie wpływać na zdrowie pracowników. Ostatnim minusem tej obróbki jest fakt, że plazma nagrzewa materiał do tego stopnia, że brzegi ciętego materiału są znacznie utwardzone. Pomimo wad technologia cięcia plazmą jest najbardziej efektywną metodą obróbki i z pewnością taka sytuacja jeszcze przez kilka najbliższych lat nie ulegnie zmianie.

Koszyk

No items in chart

Product
Quantity