BLOG

Hurtostal 2

Cięcie plazmą to bardzo innowacyjna metoda wykorzystywana do obróbki metali. Jest to proces cięcia, który odbywa się za pośrednictwem łuku plazmowego. Może obywać się w ręcznie bądź w sposób zmechanizowany. W drugim przypadku stosuje się między innymi przecinarki CNC lub roboty przemysłowe. Źródłem ciepła jest łuk plazmowy, który jarzy się między obrabianym materiałem a elektrodą. Jakie materiały można poddać wskazanemu procesowi?

Kilka słów o plazmie

Plazma należy do czwartego stanu skupienia. Jest to materia, która pod względem struktury jest podobna do gazu. Zasadniczą różnicą w tym przypadku jest wyższa jonizacja cząstek. Mamy tutaj do czynienia z przewagą cząstek, które naładowane są w sposób dodatni (kationy) lub ujemny (swobodne elektrony).

Jest to element, który przewodzi prąd elektryczny. Opór natomiast ulega zmniejszeniu wraz ze wzrostem temperatury. Gdy natężenie prądu uzyska właściwie wysokie wskazania, plazma pozwala na emitowanie energii w formie światła i ciepła.

Jakie materiały można ciąć przy wykorzystaniu plazmy?

Cięcie plazmą stosowane jest w przypadku różnych materiałów, a w szczególności czarnej stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i innych elementów. Podkreślić należy fakt, że ręczne systemy plazmowe pozwalają na cięcie blach, które osiągają grubość do 75 mm.

Warto zauważyć, że jest to metoda, która nie wymaga wcześniejszego czyszczenia zardzewiałych czy zabrudzonych powierzchni. Jedynym komponentem, który pozwoli na dobrą pracę urządzenia, jest kontakt elektryczny przewodu masowego z obrabianą strukturą. Metoda plazmowa umożliwia cięcie blach, rur, siatek czy kształtowników.

Koszyk

No items in chart

Product
Quantity